Hastalıklarda Masaj

Hastalıklarda Masaj

Masaj, ülkemizde henüz yeterli değeri görmemekte ve tam olarak da anlaşılmamaktadır. (umut ediyorum ki bu zamanla düzelecektir)

Meslek yaşamım boyunca doktorların da tavsiyesi ve ön gördüğü şekilde, birçok hastayla çalışma fırsatım oldu ve bazı rahatsızlıklarda masajın ne kadar önemli olduğuna, deneyimlerim esnasında şahit oldum. Hatta yeri geldi, bazı doktorlara bazı rahatsızlıklarda kullandığım masaj teknikleri üzerinden, rahatsızlıkla alâkalı olarak çevresel ve fizyolojik etkilerin neler olabileceğine dair gözlemlerimi de aktardım.

Masör’ün bu anlamda yerini bilmesi, sadece mesleği üzerinden işini yapması önemli ve bir o kadar da hassas bir durumdur. Çünkü mesleğimizi hak etmediğimiz vasıflar üzerinden betimlemek bizlere yakışmayandır. Sağlık konusu bu konunun başlıca hassasiyet içerisinde olduğunu 1219 sayılı kanunla bize açıklamaktadır.

Hastaların masajını yapmak, başlı başına bir birlik ve bütünlük hali üzerinden ekip çalışmasını gerektirir. Doktorunun tavsiyesine uymak, hastanın isteklerine masaj üzerinden cevap olabilmek, hastanın kendi faydası için bize yardımcı olması gibi durumlar çok önemli etkenlerdir.

Felç, Hemofili, Als, mesleki rahatsızlıklar, daha sayabileceğimiz, masajla yardımcı olabileceğimiz rahatsızlıklarınız için, doktorunuzun da tavsiyesi ve önereceği şekilde, neler yapabileceğimizi konuşabiliriz. Ben bu konuda elimden geldiğince, yetebildiğimce yardımcı olmaya hazırım.

Sevgilerimle…