Lenfa Drenaj ve Selülit

Lenfa Drenaj ve Selülit

Lenf sistemi ve Lenfa drenaj masajı

Lenf sistemi, vücudumuzun kısaca ak kanı olarak bilinen, lenf sıvısı, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşan bir organ yapısıdır. Bu sistem, kan damarlarının taşıyamadığı ağırlıktaki ( yağ ve protein gibi) molekülleri taşıyan damar sistemimizdir. Lenf sistemimiz, aynı zamanda bağışıklık sistemimiz de olduğundan, sorunsuz bir şekilde işler halde olması, sağlığımız adına çok önemlidir.

Lenfa drenaj masajına, deneyimlerim doğrultusunda bedenimiz için en önemli masaj tekniklerinden bir tanesidir diyebilirim. Lenfa drenaj masajı, lenf sistemi üzerinde özel bir teknik uygulanarak yapıldığından, lenf dolaşımının sağlanmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Lenfa drenaj masajı, birçok rahatsızlığın daha iyi bir hal almasına yardımcıdır. Bazı nedenlerden ötürü lenf düğümcükleri alınmış hastaların, ilgili bölge üzerinden şişen, ödem yapan kol, bacak v.b. yerlerine sistematik bir şekilde uygulandığında, ciddi faydalarının olduğu gözlemlenmiştir. Bu teknik, 2 saat civarı sürdüğünden, hem masajı yapan, hem de yaptıran kişi tarafından sabır isteyen bir masaj türüdür. Fakat gerek sağlıklı, gerekse de hasta bir bedendeki önemi kaçınılmazdır.

Selülit

Genelde bayanların vücutlarının belirli yerlerinde dolaşım, lenfa dolaşımı, hormonal bozukluklar ile vücut metabolizması dengesinin bozulmasına bağlı olarak, cilt altında sıvı birikmesi ile sıvı birikmesine paralel olarak yağ birikintilerinin meydana gelmesi halidir.

Aslında selülit’te iltihap yoktur. Buradaki hücrelerin yağ oluşumunu muhafaza etmesi, bu yağlarında yıllar geçtikçe sertleşerek vücudun estetik görünüşünü, cildin tabii gerginliğini bozması halidir.

Selülit’in oluşumuna kısaca değinecek olursak, bunda kişinin metabolizma yapısının ve sürdürdüğü yaşamın rolü olduğunu görürüz. Selülitli yapının giderilmesi adına her şeyden önce yapmamız gereken, beden yapımıza uygun bir hayat sürmek olmalıdır.

Selülit masajının lenfa drenajla birleştirilmesinin nedeni, selülit yapının, bedenden lenf sistemi üzerinden drene edilerek atılmasındandır. Lenf masajından farkı ise, kullanılan ara maddelerin farklı oluşu ve uygulanış tekniğidir. Selülit masajı, selülit yapının düzelmesi adına etkilidir. Fakat bizler ne kadar yardımcı olmaya çalışsak da kişinin her şeyden önce, başta da bahsettiğimiz gibi yaşam şeklini selülitin düzelmesi yönünde değiştirmesi önemlidir.