Masaj Hakkında Bildikleriniz ve Bilmedikleriniz

Masaj Hakkında Bildikleriniz ve Bilmedikleriniz

Sağlığımız sahip olduğumuz bir servettir aslında. Hastalıklardan korunmak, tedavi olmaktan daha kolaydır. Tek ki yollarını bilelim. Masaj bunların içinde en etkili yöntemlerden biridir. Çünkü masajın iyileştirici gücünden başka, olası hastalıkları önlemek ve korumak etkisi de vardır.

Masajın bilimsel ve klinik olarak kesinleşmiş en önemli etkisi kan ve lenf dolaşımı üzerinde olanlarıdır. Dokularda sıvı değişimi arttığı gibi, daha bol besi maddesi sağlanması desteklenir, kanda artan oksijen zedelenmiş kas dokularının kendilerini daha hızlı yenilemesini kolaylaştırır. Hızlanan kan, dokulardaki metabolizma artıklarının bulundukları yerden uzaklaştırılmalarını çabuklaştırır.. ( toksinlerin vs. ) Lenf akımının hızlandırılması ise damar dışı (hücreler arası) sıvı birikimlerinin lenf akışına katılmasında etkin rol oynar. (yararlı maddelerin tekrar kana verilmesini, zararlılarında atılmasını hızlandırır.) Çalışarak yorulmuş olan kas, masaj yapılırsa, dinlenmeyle geçirilecek süreye oranla çok daha çabuk dinlenip gevşeyebilir. Yine kan dolaşımı üzerinde etki ile kaslar çok daha iyi beslenir, direnç kazanır.

Masajla sadece kan dolaşımı lenf sistemi ve kaslar etkilenmez dolaylı olarak sinir uçları aracılığı ile iç organlarda olumlu bir şekilde etkilenir.

Masajla sadece kan dolaşımı lenf sistemi ve kaslar etkilenmez dolaylı olarak sinir uçları aracılığı ile iç organlarda olumlu bir şekilde etkilenir. İşte bu masajın uzak etkisidir.

Bir kez olsun masaj yaptıranlar gevşetici, dinlendirici etkiyi daima özlemle anımsarlar, bu olumlu değişiklik dokunan ellerin şifalı gücünün sağladığı rahatlamadır.

Bilinçli masajla kaslarda spazm belli ölçüde çözülebilir. Gerek dolaşım üzerine canlandırıcı etki, gerekse kas spazmlarının çözülmesiyle hipoksi (oksijen basıncının düşmesi) de gerileyeceğinden ağrının azalması da doğaldır. Aynı zamanda eklemlerdeki hareket kısıtlamalarının açılması ve psikolojik etkileriyle de ağrı üzerine etkili olunabilmektedir.

Bir yorum Yaz