Masajın Kısa Tarihçesi

Masajın Kısa Tarihçesi

Masajın ne zaman başladığını söylemek zordur. Dünyada insanlığın doğması ile masajın başladığını söylemek en doğrusu olabilir. Çünkü ilk insanda acıyan veya ağrıyan ve yorgun bir organın yoğrulması gibi doğal bir reksiyon, bununda neticesi azalan ağrı ve acı, geçen yorgunluk. Mutlaka ilk insanın konuşmayı dahi öğrenmeden öğrendiği yaptığı işlerden biri olsa gerek. İnsanın acıyan yerini en ilkel alışkanlıkla dili ile yaladığı veya eli ile ovduğu, ağrıyan bir midenin ağrı noktasına eli ile tazyik kullandığı ve ağrının azaldığını gözlemleriz.

Eski Yunan mitolojisinde tanrı Aesculapius’un kızı Hygeis ve tanrı Apollonun dinlendirici masajları görülmektedir. Dünyada sabır ve gözlem işinin en iyi temsilcileri olan Çinliler Chen-chin ilminin ilk doğuşundan 5000 yıl kadar önce çin de masajı bildikleri ve kendilerine göre akupressur noktalarına bastırarak ağrı ve hastalıklarını geçirdikleri tahmin ediliyor. Çünkü akupunktur’un babası akupressur’dür. M.Ö. 3000 yıllarında başlayan masaj oradan ebedi mücadele partneri orta Asya Türklerine geçmiş olması tarihi olaylardandır. M.Ö. 200 yıllarında İmparator NARA devrinde Kinmeinne’nin onuruna yazılmış olan Nei Ching (Sarı İmparator’un Dahiliye Tıp kanunları) isimli kitapta bilimsel olarak tasnif’i bulunan masajdan bahsedildiği bilinmektedir.

Bu İlmin yayılış kapılarından birisi de JAPONYA olarak bilinmektedir. Doğal olarak JAPON masajı (SHIATSU) masajı olarak bilinmektedir.

Milattan 6000 sene öncesinin Hindistanın da yaşayan SİND medeniyetinde masaj uygulaması, hastalıklarla gıdaların ilişkileri, hastalıklarda salgınlar hakkında bilgiler günümüze kadar varmaktadır.

İSA’dan 3000 yıl kadar önce mısır mabet tababetini gösteren duvar resimlerinde masaj’a ait resimler görülmektedir.

M.Ö. 2500-3000 yıllarında eski İRAN medeniyetlerinde de şarktan Hint, Batıdan Sümer ve Mısırlıların etkisi altında masajı bildikleri ve uyguladıklarını öğreniyoruz.

Orta Anadolu da yaşayan İskitliler de büyük filozof ve hekim Anaharsis Masaj dan bahsediyor. Hatta Hekim HİPPOCRAT’IN İSKİTYADA hekimlik öğrendiği de bilinmektedir.

Eski EGE MİNOS medeniyetinde yaşayan “Hekimlerin Babası” sayılan HİPPOCRAT hekim İ.Ö. ( 460-380 ) de APHORİZMALAR’INDA masaj dan bahsetmektedir.

Sonuç olarak masaj insanın varoluşundan günümüze kadar birçok medeniyet geçirip, bugünkü halini almıştır.

Bir kez olsun masaj yaptıranlar gevşetici, dinlendirici etkiyi daima özlemle anımsarlar.

Bir kez olsun masaj yaptıranlar gevşetici, dinlendirici etkiyi daima özlemle anımsarlar, bu olumlu değişiklik dokunan ellerin şifalı gücünün sağladığı rahatlamadır.

Bilinçli masajla kaslarda spazm belli ölçüde çözülebilir. Gerek dolaşım üzerine canlandırıcı etki, gerekse kas spazmlarının çözülmesiyle hipoksi (oksijen basıncının düşmesi) de gerileyeceğinden ağrının azalması da doğaldır. Aynı zamanda eklemlerdeki hareket kısıtlamalarının açılması ve psikolojik etkileriyle de ağrı üzerine etkili olunabilmektedir.

Bir yorum Yaz